Понеділок, 07.07.2025, 04:11
Сайт педагогічних ідей Гончарової Наталії Валеріївни
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 23
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Будова і функції жіночої репродуктивної системи.

Статеве дозрівання дівчини.

 

 

Мета: виховання гігієнічної та духовної культури у дівчаток і дівчат, навчання навичкам, що сприяють збереженню та зміцненню репродуктивного здоров'я.

 

Завдання:

  1. Дати необхідні знання про анатомо-фізіологічні і психологічні особливості жіночого організму.
  2. Навчити гігієнічних навичок, сприяє збереженню та зміцненню репродуктивного здоров'я.

 

Методи:

 - Групова дискусія;

 - Індивідуальні бесіди

 - Діагностичний

 - Пояснювально-ілюстративний

 - Інформаційно-рецептивний

 

 

Плановані результати.

   Дівчатка повинні знати:

 - Анатомно-фізіологічні зміни дівчаток в перехідному віці;

 - Будову жіночої репродуктивної системи;

 - Дотримання режиму дня для правильного розвитку організму і становлення менструальної функції;

   Дівчатка повинні вміти:

 - Дотримувати особисту гігієну дівчинки; інтимну гігієну дівчини.

 

 

Обладнання:

  1. Плакат «Схема роботи жіночої репродуктивної системи» (Додаток 1)
  2. Плакат «Менструальний цикл» (Додаток 2)
  3. Мультфільм «Коли дівчинка дорослішає…»
  4. Тест на перевірку отриманих знань про репродуктивне здоров’я  (Додаток 3)
  5. Рефлексія (вправа «Сьогодні я дізналась…»)
  6. Анкета для дівчаток – підлітків на тему «Репродуктивне здоров’я»  (Додаток 4)

 

 

Хід занять:

Вступне слово психолога (5 хв.)

Тема сьогоднішньої розмови «Будова і функції жіночої репродуктивної системи.

Статеве дозрівання дівчини». Для кращої співпраці ми ближче познайомимось. Я пропоную вправу – коло. (Дівчатка сидять у колі і по черзі передають м’яку іграшку. В кого в руках іграшка, той промовляє: «Я __________ дорослішаю тому, що…», «Дівчинку, дівчину, жінку можна назвати…».

 

Інформаційне повідомлення (10 хв.)

Чому дівчинку, дівчину та жінку можна назвати - Перлиною Всесвіту?   Жінки - це найпрекрасніші, милі, слабкі істоти, які населяють нашу планету. Вони володіють жіночністю, яка полонить і дивує другу половину людства.

          Жіночність - це збірна характеристика особистості. У це поняття входять також якості жінки, обумовлені її найважливішої біологічної та соціальної функцією - бути матір'ю, бути берегинею свого вогнища. Тому жіночність характеризується рядом якостей, які притаманні тільки прекрасній половині нашого суспільства. До них ми відносимо і чуйність, і вміння спілкуватися, і здатність співпереживати і розуміти іншу людину, і те ж саме жіноча чарівність. Ці якості цінувалися в жінці у всі часи, і кожна дівчина повинна розкрити це багатство в своїй особистості.

          Зараз ваш вік 12, 13, 14.Ви вже дівчатка-підлітки. Це означає, що у вас почався новий період в житті, пов'язаний з глибокими змінами в організмі. Ви, напевно, і самі помітили в собі зміну. Звернули увагу на те, що іншим став твій характер. Чомусь іноді буває поганий настрій, хочеться плакати. А вчора хтось різко відповів бабусі і стало соромно за свій вчинок. В останні роки ви дуже виросли і стали трохи нескладними. Довгими стали руки і їх нікуди дівати. Дуже швидко виросли ноги. А у деяких твоїх подруг став негарним ніс, і з'явилися прищики на обличчі. Від швидких змін, що відбулися в твоєму організмі, ти часом не впізнаєш себе. Стала часто дивитися у дзеркало, з'явилося бажання змінити зачіску, тобі стали подобатися нарядні сукні та дуже хочеться скоріше стати дорослою і красивою. І, напевно, ви не раз замислювалася про свою зовнішність, порівнюючи себе з іншими дівчатами.

          Що ж відбувається з вами? З чим пов'язані ці зміни в характері, зовнішності, інтересах?

          «Перехідний вік» - це такий період життя, коли дійсно відбувається перехід від дитинства до юності. І у вас настав цей період, пов'язаний зі зміною діяльності залоз внутрішньої секреції.

І так дорослішання називається фаза життя, змістом якої є перехід дорослого віку.

У чому полягає сутність статевого дозрівання?

Сутність статевого дозрівання полягає в продовження роду (відтворення) - важлива функція людини. Її здійснення стає можливим, коли організм досягає певних розмірів, маси, достатньої стійкості до впливів середовища.

         Що таке жіноча репродуктивна система? Її анатомія і фізіологія.

Дуже важливо розуміти: тебе будуть любити, оточувати турботою та увагою, якщо ти сама навчишся любити і поважати себе. І для цього потрібно дещо дізнатися про себе, а також гарненько потрудитися.

         Розумієш, природа обдарувала тебе чудовими органами, які здійснюють диво - оформляють маленьку дівчинку в здорову і красиву дівчину. Що ж це за органи? Це яєчники, матка, головний мозок, точніше два його відділи: гіпоталамус і гіпофіз. «Схема роботи жіночої репродуктивної системи» (Додаток 1).

Вже у віці семи років гіпоталамус починає виробляти особливі речовини - гормони. Гормони регулюють всі процеси в нашому тілі. Від правильної роботи гормонів залежить не тільки наше здоров'я, але й саме життя! Ці речовини стимулюють роботу іншого відділу головного мозку - гіпофіза. А він, у свою чергу, активізує статеві залози - яєчники. Всі разом ці органи називаються репродуктивною системою - системою жіночих статевих органів. Яєчники - це дві залози невеликих розмірів: 2,5 - 3 сантиметри в довжину, жовтуватого забарвлення, округлі освіти. У яєчниках знаходиться безліч яйцевих клітин (близько 100 тис.), які починають розвиватися в період статевого дозрівання. Яєчники розташовуються поряд з маткою - справа і зліва від неї. У яєчниках є клітини - фолікули, в яких народжуються гормони: естроген і прогестерон. Вони великі чарівники, тому як змушують рости кожну клітинку організму. У тебе якраз такий період. Його ще називають «перехідним періодом», коли закінчується дитинство і починається підлітковий вік. У цей час гормони допомагають вам, зростатиме швидше, ніж в будь чи інший період життя. Відбувається посилений ріст кісток, збільшення маси і довжини і в змінах пропорцій тіла з наближенням їх до типовим для жіночого організму, зміна зовнішності, всі органи здійснюють стрибок у розвитку.

         Перебудовується також діяльність серцево судинної, дихальної, травної систем, зростають їх функціональні можливості. З'являються вторинні статеві ознаки: оформляються грудні залози, а через 1,5 року з'являється волосся на лобку, а ще через 1,5 року - в пахвових западинах. При статевому дозріванні молочні залози у дівчаток збільшуються і до 16-18 років досягають певних розмірів і форми. Голос у дівчаток стає більш глибоким і виразним. Дівчинка стає жіночною та привабливою. Правда, може виникнути маленька неприємність - на шкірі обличчя і тіла можуть з'явитися прищики. Гармонія в роботі організму обов'язково настане, і через 4-5 років стануть досконалими пропорції тіла. Ти станеш по-справжньому красивою і привабливою.

Давайте повернемося до нашого плакату (Додаток 1). Подивіться, над яєчниками нависають дві тонкі трубки - вони з'єднуються з маткою і називаються матковими трубами. Матка - важливий м'язовий орган, має форму груші, саме тут розвивається зародок. Канал шийки матки з'єднує її внутрішню порожнину з піхвою - це невелика м'язова трубка. Зовні вхід у піхву закритий великими і малими статевими губами.

          Ось так влаштована жіноча репродуктивна система. Її злагоджена робота дозволить тобі успішно пройти довгий і непростий шлях дорослішання, здійснити чудове перетворення у витончену, красиву дівчину.

В результаті статевого дозрівання статеві залози стають здатними виробляти зрілі статеві-яйцеклітини.

Що таке менструація? (Додаток 2 «Менструальний цикл»). Слово «менструація» походить від латинського слова «менс» - місяць, місяць. Буквально «менструація» означає «місячний цикл». Перша менструація виникає у більшості дівчаток в 12-14 років. Однак початок менструації і в 10, і в 15 років не є відхиленням від норми.

          У яєчниках приблизно раз на чотири тижні (тобто в місячний цикл) дозріває яйцеклітина. Коли дозріла яйцеклітина покидає яєчник, це називається овуляцією. Далі яйцеклітина просувається по маткових трубах і через 3-4 дні досягає матки. У цей час слизова оболонка матки, яка називається ендометрієм, потовщується і збагачується поживними речовинами - вона готується до запліднення яйцеклітини. Якщо запліднення не відбулося, слизова оболонка матки відторгається і разом з яйцеклітиною виходить назовні у вигляді кров'янистої рідини. Це і є менструація.

         Протягом перших шести місяців менструації можуть бути нерегулярними і затримуватися до декількох місяців або до півтора року. Але якщо затримки збереглися і через півроку від появи першої менструації або якщо в 15 років менструації ще не почалися - дівчині слід звернутися до лікаря.

         Менструації повторюються через певний проміжок часу. Період з першого дня однієї менструації до першого дня інший називається менструальним циклом. Менструальний цикл вважається регулярним, якщо від першого дня однієї до першого дня другого менструації налічується від 21 до 36 днів. Якщо коротше або довше названого, слід проконсультуватися з лікарем.

          Тривалість та інтенсивність менструальних виділень індивідуальна. В середньому менструація триває 3-7 днів, але не більше. Терміни появи першої менструації і тривалість менструального циклу в чому визначаються спадковими особливостями, характером статури, кліматичними факторами, характером харчування і т.д.

         Всього за час менструації в нормі виділяється від 50 до 200 см ³ крові, змішаної з секретом залоз, розташованих у слизовій оболонці матки. Твій організм скоро заповнить цю втрату. Під час менструації кількість виділень завжди різне: існують дні рясних, помірних і слабких виділень. У перший день виділення не дуже рясні. На другий день їх кількість максимально. А в наступні дні виділення поступово зменшуються. Можна точно визначити день початку наступної менструації, якщо регулярно вести менструальний календар. Це може бути звичайний календар, де ти відзначаєш дні менструації.

Що робити, якщо кровотеча почалася в школі або коли дівчинка вдома одна?

Звичайно, в школу йти треба. Адже менструація - це нормальний стан жіночого організму. І не хвилюйся, якщо менструація настане раптово. Це трапляється з багатьма дівчатками. Червоні плями на білизні підкажуть тобі, що почалася менструація. У школі ти можеш попросити допомоги у подруг, вчителів або медичної сестри. Про менструації знають всі жінки, і вони охоче тобі допоможуть. А в домашніх умовах - почнемо з гігієни. Ретельно вимий руки з милом, потім обмий зовнішні статеві органи проточною водою з милом так, щоб вода стікала спереду назад. У подальшому слід проводити таке підмивання під час менструації, не менше трьох разів на день. Потім застосувати одне з гігієнічних засобів: прокладку або тампон.

         Гігієнічна прокладка - це м'яка подушечка, яка прикріплюється до трусиків. Під час менструації вона поглинає виділяється менструальну кров.

         Тампон - це щільна стисла прокладка у вигляді циліндрика. Тампон вбирає менструальні виділення всередині твого тіла. В аптеках є спеціальні міні-тампони для дівчаток. Але починати користуватися ними потрібно тільки після консультації з гінекологом. Тим, хто все-таки зараз користується тампонами, і потрібно знати, що міняти їх треба через кожні 3-4 години і ні в якому разі не залишати на добу.

Менструація - це показник загального стану здоров'я дівчини.

 

Перегляд анімаційного фільму «Коли дівчинка дорослішає ...» (28 хв.)

http://www.youtube.com/watch?v=eaC5N204M3E

 

Обговорення анімаційного фільму (5 хв.)

 

 

 

 

Тест (Додаток 3) (3 хв.)

1. Чи знаєш ти, що таке репродуктивна система?

    А) Так, це (напиши) .......................................... ............

    Б) Ні

2. Які органи відносяться до репродуктивної системи?

   А) Яєчники

   Б) Кишечник

   В) Матка

   Г) Головний мозок

   Д) Серце

3. Менструальний цикл - це ........................

   А) Дні менструації

   Б) Проміжок між менструаціями

   В) Період від першого дня менструації до першого дня наступної менструації.

4. Який менструальний цикл вважається сталим?

   А) Коли менструації йдуть регулярно щомісяця приблизно в одне і теж число.

   Б) Коли менструації йдуть кожен місяць

   В) Коли менструації йдуть регулярно один раз на 2 місяці.

   Г) Коли менструації йдуть регулярно один раз на півроку.

5. Яка тривалість у нормального менструального циклу?

   А) 15-40 днів

   Б) 21-36 днів

   В) 38-60 днів

6. Яка тривалість у нормальних менструацій?

   А) 1-2 дні

   Б) 3-7 днів

   В) 1 - 20 днів

7. Які фактори можуть вплинути на менструальний цикл?

   А) Стрес (період складання іспитів, конфлікти з батьками, з друзями)

   Б) Фізичні перевантаження

   В) Зміна клімату

   Г) Хвороба

   Д) Перенесені операції

8. Що потрібно робити, якщо порушився менструальний цикл?

   А) Звернутися за допомогою до подруги

   Б) Не звертати уваги

   В) Звернутися за допомогою до мами

   Г) Звернутися до лікаря

9. Ведеш ти календар менструального циклу?

   А) Так

   Б) Ні

 

Рефлексія (вправа «Сьогодні я дізналась…») (5 хв.)

 

Анкета для дівчаток – підлітків на тему: «Репродуктивне здоров’я» (Додаток 4)

(3 хв.)

  1. Чи є для вас актуальним питання про репродуктивний розвиток? ___________________________________________________________________
  2. Чи знали ви раніше про репродуктивний розвиток дівчинки?

___________________________________________________________________

  1. Чи розмовляли з вами батьки про статеве дозрівання?

___________________________________________________________________

  1. З ким ви найчастіше розмовляєте про статевий розвиток?

___________________________________________________________________

  1. Чи часто виникають у вас запитання на тему статевого виховання?

___________________________________________________________________

 

  1. Які запитання найчастіше у вас виникають?

___________________________________________________________________

  1. Звідки ви «черпаєте» інформацію про репродуктивне здоров’я?

___________________________________________________________________

  1. Чи вважаєте ви, що в школі повинні проводитись лекції про статеве дозрівання

___________________________________________________________________

  1. На які теми на майбутнє ви б хотіли почути лекції?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Висновки (3 хв.)

Підлітковий вік — це період, коли людина «проростає» з дитинства у новий стан, переживаючи початок становлення своєї особистості. Статеве виховання – одна із складових морального, тому, відповідно, за його відсутності, неможливо вважати особистість всебічнорозвиненою, високодуховною, гармонійною. На сучасному етапі розвитку суспільства одним із серйозних і першочергових завдань школи є формування в учнів правильних духовних установок, прищеплення толерантного ставлення до однолітків, зокрема і протилежної статі, виховання культури чистих і справжніх взаємин між статями. В кожного підлітка повинний бути сформований моральний ідеал родини, розуміння її цінності і необхідності для людини. Знання  є основою життєвого благополуччя, тому що вони сприяють збереженню здоров'я, полегшує перенесення життєвих труднощів.

На згадку про сьогоднішню зустріч всі учасниці отримують інформаційний буклет «Пам’ятка для дівчаток».

Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • Copyright MyCorp © 2025
    uCoz