Патріотичне виховання на уроках англійської мови, використання регіонального компонента на уроках англійської мови як засобу підвищення комунікативної компетенції учнів.
- Вступ.
Актуальність національно-патріотичного виховання в системі освіти.
Ураховуючи нові суспільно-політичні реалії в Україні після Революції Гідності, обставини пов’язані з російською агресією на сході України та анексією Криму, усе більшу активність набуває виховання в молодого покоління почуття патріотизму, відданості загальнодержавній справі, зміцнення країни, активної громадянської позиції. Патріотизм покликаний дати новий імпульс духовному оздоровленню народу, формуванню в Україні громадянського суспільства, яке передбачає трансформацію громадянської свідомості і ґрунтується на визнанні пріоритету прав людини. Саме це почуття в умовах важкого перехідного періоду має сприяти розвитку суспільства, яке функціонує на засадах гуманізму, свободи, верховенства закону, соціальної справедливості, гарантує умови для зростання добробуту народу.
Словникове визначення говорить що «патріотизм» це якість особистості, що характеризує вищій ступень її духовного розвитку й самосвідомості, що виражається ціннісному ставленні до своєї Батьківщини, її історії, культури і готовності до самопожертви. Важливо виховувати в учнів любов до України, рідного села або міста, рідної мови, літератури та культури. І величезну роль у патріотичному вихованні людини відіграє школа.
Я вважаю, що школа повинна бути тим місцем, де у дитини зароджується почуття державності, з’являється гордість за Батьківщину. Не можна любити свою Батьківщину, не знаючи її не поважаючи її культурно-історичну спадщину.
Згідно «Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді» наказ міністерства освіти і науки України №641 від 16 червня 2015р.
Важно, щоб кожен навчальний заклад став для дитини осередком становлення громадянина-патріота України,готового брати на себе відповідальність, самовіддано розбудовувати країну як суверенну, незалежну, демократичну, правову, соціальну державу, забезпечувати її національну безпеку, сприяти єдності української нації та встановленню громадянського миру й злагоди в суспільстві.
- Використання регіонального компонента на уроках англійської мови як засобу підвищення комунікативної компетенції учнів.
- Комунікативна спрямованість уроку
Серед різних навчальних дисциплін, що викладаються у школі, предмет «англійська мова» посідає особливе місце. На мій погляд, його своєрідність полягає в тому, що в ході вивчення іноземної мови учні здобувають не тільки знання, а вміння й навички, користуватися чужою мовою як засобом спілкування, засобом одержання нової корисної інформації. Ознайомившись з методичними рекомендаціями щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах (додаток до наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015р. №641, (стр. 13), викладання англійської мови в сучасній школі дає вчителю широкі можливості по вихованню громадянськості й патріотизму. Цьомусприяє комунікативна складова предмета, його спрямованість до вивчення побуту, звичаїв, традицій і, головне, мови іншого народу. Розширення міжнародних зв’язків, створення умов для входження української освіти у світовий освітній простір робить іноземну мову реально затребуваною державою, суспільством, громадянином. У цей час іноземна мова розглядається як засіб спілкування, взаєморозуміння людей, пізнання інших національних культур. Саме тому новітні підходи до вивчення іноземних мов вже у школі передбачають комунікативну спрямованість уроків. Завдання вчителя не стільки навчити учня грамотно писати чи розмовляти іноземною мовою, скільки не боятися це робити, максимально можливо підготувати його до зустрічі з іноземцем.
Вивчення англійської мови у загальноосвітній школі спрямовано на досягнення наступних цілей:
- Розвиток іншомовної комунікативної компетенції (мовний, соціокультурний, учбово-пізнавальний);
- Розвиток і виховання здатності й готовності до самостійного, безперервного вивчення іноземної мови, подальшої самоосвіти, використання самоосвіти, використання іноземної мови в інших областях знань;
- Здатність до самооцінки;
- Формування якостей громадянина і патріота.
- Використання краєзнавчого матеріалу на уроках англійської мови.
У програмах з іноземних мов передбачено ознайомлення з реаліями країн, мова яких вивчається; з державними символами, традиціями та звичаями України засобами іноземної мови. Працюючи над темою: «Моя Батьківщина – Україна», «Моє село», «Моє місто», «Мій дім», «Моя» вулиця» виховною метою є виховання почуттів любові до рідного краю, почуття гордості за свою домівку.
Так предметна інформація на уроці іноземної мови має гуманітарний і часто інтернаціональний характер. Вона дає змогу учням ознайомитись з факторами історії, культури, звичаїв, традицій рідного краю та народу, мова якого вивчається. На уроках формуються почуття інтернаціоналізму, патріотизму, інтелігентного ставлення до надбання іншого народу. Тут формується пошана до загальнолюдських цінностей. Предметна інформація на уроці іноземної мови часто розкриває багатогранність людського життя, відмінності, на які кожна людина має право. На уроці іноземної мови є сприятливі умови для виховання пошани до духовних цінностей свого народу, для формування патріотичних почуттів.
Робота з краєзнавчими матеріалом може бути частиною, етапом уроку, окремим уроком, позакласним заходом рольовою грою, уроком конференцією. Змістовний компонент добирається відповідно до вікових та індивідуальних особливостей, інтересів дітей.
Таким чином, використання регіонального компоненту у вивченні іноземної мови безумовно підвішує ефективність педагогічного процесу, одна потребує від учителя врахування вікових особливостей учнів, рівня їхньої мовної підготовки, сучасних творчих прийомів розвитку, особистості школярів.
- Актуальність використання історії рудного краю на уроках іноземної мови.
Ми живемо і вчимось на Слобожанщині, яка багата на традиції. І хочеться, щоб учні знали історію рідного краю. В цьому році це дуже актуально, тому що у 2015 році відзначається 250-річчя заснування Харківської області. Рішенням Харківської обласної ради V скликання від 29 жовтня 2009 року наказ № 1412-V «Про відзначення Дня Харківської області» визначено 1765 рік як рік заснування на теренах Слобожанщини першого адміністративно - територіального утворення із центром у місті Харкові – прообразу Харківської області. Без вивчення рідної культури й мови неможливе вивчення іноземної мови. Усвідомлення загальнолюдських цінностей – невід’ємна частина розвитку почуття національної самобутності. Вивчаючі разом з мовою життя інших країн, школярі порівнюють отриману інформацію з життям рідної країни. Завдяки такому порівнянню вони вчаться бачити успіхи своєї країни і її проблеми, поважати й цінувати традиції й звичаї свого народу. Почуття національної гідності зміцнюється, коли учні вільно можуть розповідати іноземним гостям про свою оселю,родину,країну,свій край, його історію, про цікаві географічні маршрути, про наукові досягнення, про твори мистецтва, про традиції й звичаї. Мною помічена тенденція, що знання про свою країну і малу Батьківщину використовуються у вивченні іноземної мови фрагментами або несистематично. Але відповідно до нових Державних стандартів використання регіонального компонента змісту уроків іноземної мови стає пріоритетним. Це змінює ставлення до регіональних знань і спонукає вчителів іноземної мови до пошуків можливих шляхів інтеграції навчального процесу.
Учителю необхідно приділяти значну увагу узгодженню краєзнавчого матеріалу з програмою. Необхідно обирати матеріал, який віддзеркалює унікальність регіону, його неповторний характер, і в той же час має загальнолюдську цінність, прилучення до якої впливає на підвищення загальнокультурного рівня учнів.
Особливостями Слобожанщини є розвинута промисловість, культура і наука, сільське господарство. Треба навчити дітей умінню знаходити й застосовувати на уроці іноземної мови інформацію, одержану при вивчені географії, історії, літератури, біології та інших предметів.
- Висновок
У системі сучасної освіти надзвичайно важливим і актуальним є створення умов для розвитку і самореалізації кожної особистості як громадянина України.
Завдання патріотичного виховання та виховання грамодянських компетентностей на уроках англійської мови полягають у вихованні позитивного та поважного ставлення до власного народу, його культури, любові до Батьківщини й рідної мови та віри в світле майбутнє своєї країни. І все це у повній мірі залежить від вчителя, його патріотичних настроїв та відданості своїй справі, адже саме школа зароджує в молодому поколінні почуття державності, закладає паростки гордості за Батьківщину, за вчинки предків, готу громадян і патріотів. Безумовно, найдієвішим та найуспішнішим засобом втілення такої мети є нетрадиційний підхід до уроку та використання інноваційних технологій, але водночас не менш важливим є і психологічний момент, який проявляється у емоційному налаштуванні учнів, створенні відповідної атмосфери на уроці.